+421 902 746 591 nfo@vitacelia.sk
  • Titulný banner
  • Z pohodlí domova
  • Titulný banner
  • Z pohodlí domova
  • Predchádzajúca
  • Ďalší
Späť

Príznaky celiakie

Počet zobrazení: 363

Príznaky celiakie sa od seba značne líšia. Bežné sťažnosti ľudí pri diagnostike celiakie zahŕňajú gastrointestinálne ťažkosti (ako sú bolesť brucha, nafukovanie a plynatosť, nevoľnosť, zvracanie, hnačky alebo naopak zápcha), letargia, vriedky v ústach a strata telesnej hmotnosti bez inej príčiny. Niektorí ľudia trpia závažnými príznakmi, zatiaľ čo u iných sa príznaky takmer neprejavujú. Je to individuálne.

Zvýšenú pozornosť je treba venovať príznakom, ktorými sa celiakia môže prejaviť. K nim patria:
- anémia spôsobená nedostatkom železa bez zjavnej príčiny
- osteoporóza (teda známe rednutie kostí, ktoré zvyšuje riziko vzniku zlomenín) ťažšia než zodpovedá veku
- autoimunitné ochorenie (teda napr. diabetes 1. typu či autoimunitné ochorenie štítnej žľazy)
- strata telesnej hmotnosti bez inej príčiny
- neplodnosť či opakujúci sa potrat bez inej príčiny
- rodinná predispozícia

Neliečená celiakia môže viesť k trvalo zlému zdravotnému stavu, k osteoporóze, neplodnosti či potratu, k depresiám, ochoreniu pečene, k zhoršeniu stavu chrupu, k vyššiemu riziku autoimunitného ochorenia a dokonca k vyššiemu riziku vzniku niektorých foriem rakoviny.
Zásadným poznatkom však je, že vhodná liečba celiakie s prísnou bezlepkovou diétou vedie k zlepšeniu stavu tenkého čreva, k ústupu symptómov a k celkovému zníženiu rizika vzniku komplikácii spojených s celiakiou. Dĺžka života je u liečeného celiatika zhodná s priemernou dĺžkou života populácie.
Aj keď sa symptómy a ich intenzita môžu značne líšiť, tak každému celiatikovi hrozí vznik zdravotných komplikácii, pokiaľ nie je striktne dodržiavaná bezlepková diéta. Už len preto, že celiakia poškodzuje črevá bez ohľadu na intenzitu symptómov – či sa už prejavia alebo nie.

 

Prihlásenie

Internetová stránka www.vitacelia.sk využíva súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov