Bezlepková diéta
Pridané: 28.10.2021 09:15:00 Počet zobrazení: 819
28 Október 2021
Viete ako na bezlepkovú diétu bez toho, aby Ste sa ochudobňovali o potrebné živiny? Ak nie, tento článok od pani doktorky je práve pre Vás. Dozviete sa v ňom, čo je podstatou bezlepkovej diéty a aké potraviny nie je vhodné konzumovať pri ťažkej forme ochorenia. S akými problémami sa môžete najčastejšie stretnúť pri bezlepkovej diéte a ako ich odstrániť.
Bezlepková diéta
Celiakia je ochorenie, na ktoré v súčasnosti nemáme liek. Prísna bezlepková diéta je hlavným terapeutickým odporúčaním u pacientov s celiakiou, Duhringovou herpetiformnou dermatitis a gluténovou ataxiou. Bezlepkovú diétu tiež odporúčame pri alergii na lepok resp. pšeničnú múku, či pri syndróme neceliakálnej gluténovej senzitivity. Pokiaľ celiatik drží bezlepkovú diétu, dochádza k reštitúcii sliznice tenkého čreva, vymiznutiu protilátok aj klinických symptómov. Ak je bezlepková diéta dodržiavaná trvalo, zabraňuje ďalším prejavom aj komplikáciám choroby. Pri ťažkej forme celiakie sa spočiatku odporúča aj vynechanie potravín s laktózou, tučných a ťažkých jedál. Bezlepkové potraviny sú označené logom preškrtnutého obilného klasu, ďalej môžeme využívať tzv. prirodzene bezlepkové potraviny. Zdá sa, že najväčším problémom bezlepkovej diéty je nízky obsah vlákniny. Cereálie s obsahom lepku sú nahradzované predovšetkým ryžou a kukuricou. Bezlepkové suroviny s vyšším obsahom lepku ako je quinoa, amarant sú málo používané. Bezlepková diéta môže obsahovať menšie zastúpenie mikronutrientov - minerálov, stopových prvkov a vitamínov. Jedná sa predovšetkým o vápnik, horčík, železo a zinok, vitamíny zo skupiny B, ďalej vitamíny A, D a kyselinu listovú. Pri nedostatku týchto nutrientov ich môžeme suplemetovať potravinovými doplnkami alebo potravinami, kde je dostatočný obsah týchto látok. Ďalším problémom môže byť nevhodné zloženie makronutrientov - bielkovín, lipidov a cukrov. Bezlepková diéta môže obsahovať menej bielkovín, kde ich nutričná hodnota je chudobnejšia, ďalej viac nasýtených tukov a škrobov. Tie sa pridávajú do bezlepkového pečiva pre lepšie vlastnosti cesta. Bezlepková diéta má tak vyšší glykemický index oproti normálnej lepkovej diéte. K vyváženej bezlepkovej diéte by nám mal byť nápomocný nutričný terapeut, ktorý je v tejto problematike dobre orientovaný. Na záver by som chcela povedať, že vyradenie lepku u zdravej populácie nemá medicínske opodstatnenie. Nedochádza k zlepšeniu športových výkonov ani väčšej tréningovej záťaži, či zlepšeniu subjektívnych ťažkostí. Napriek tomu sa dnes veľmi často stretávame s tým, že bezlepková diéta je odporúčaná širokej verejnosti - športovcom či ľuďom, ktorí chcú schudnúť alebo majú nešpecifické žalúdočné a črevné problémy. Čo môže byť veľký problém. Nemusí tak bohužiaľ dôjsť k správnej diagnostike ochorení a skríningu celiakie u rodinných príslušníkov. Cieľom nášho stravovania by mala byť vždy vyvážená strava bohatá na vlákninu, kvalitné bielkoviny a nestužené tuky. Celiatici by mali dávať prednosť obzvlášť prirodzene bezlepkovým produktom, ako sú strukoviny, sója, pohánka, proso, quinoa, amarant, orechy, kukurica, vajcia, mliečne výrobky, med, zemiaky či mäso, zelenina a ovocie, čo im zaistí dostatočnú nutričnú vyváženosť.
Tému bezlepkovej diéty sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CVGYbHVDyD7/
Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.