Celiakia a ochorenia pečene
Pridané: 11.03.2022 10:00:00 Počet zobrazení: 764
11 Marec 2022
Vedeli Ste, že pečeň je najväčším vnútorným orgánom v našom tele? O jej funkcii a ďalších zaujímavostiach sa dozviete v článku. Aké sú najčastejšie ochorenia pečene a ktoré sú prepojené s celiakiou Vám v článku prezradí pani doktorka.
Celiakia a ochorenia pečene
Pečeň je najväčším vnútorným orgánom, váži približne 1,5 kg a je uložená v pravej polovici dutiny brušnej. Pečeň je dobre zásobená krvou, pretože krv do nej priteká z viacerých zdrojov. Časť krvi priteká do pečene z artérie, ktorá privádza okysličenú krv a druhá časť krvi je privádzaná zo žily. Jedná sa o tzv. vrátnicovú žilu, ktorej krv je obohatená o bielkoviny, cukry a tuky vstrebané z čriev. Pečeň predstavuje takzvanú metabolickú továreň a má zásadnú úlohu v metabolizme bielkovín, cukrov aj tukov. Taktiež produkuje žlč a radíme ju medzi žľazy s vnútornou sekréciou. Pečeň je tiež zásobným orgánom, ukladá sa v nej glykogén, železo, vitamíny, minerály a sú tu syntetizované bielkoviny krvnej plazmy. Je nutné spomenúť aj nezastupiteľnú úlohu pečene v detoxikácii organizmu. Spektrum ochorení asociovaných s celiakiou môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:
- prvú skupinu tvorí celiakálna hepatitída,
- a druhú skupinu predstavujú asociované autoimunitné pečeňové choroby.
Okrem toho sa môžeme stretnúť aj s koincidenciou ostatných pečeňových chorôb, medzi ktoré patria napríklad nealkoholické stukovatenie pečene, benígne ložiská pečene, ale aj malígne nádorové ochorenia. Celiakálna hepatitída, alebo zvýšenie pečeňových transamináz, je veľmi častou mimočrevnou symptomatológiou celiakie. Prevalencia sa pohybuje na úrovni 10 % až 50 %. Pri tomto ochorení dochádza k zvýšeniu pečeňových transamináz do päťnásobku hornej hranice normy. Biopsia a histologický obraz nemá charakteristický nález. Práve preto sa pri celiakálnej hepatitíde pečeňová biopsia nevykonáva. Bezlepková diéta vedie k normalizácii pečeňových laboratórnych hodnôt väčšinou do roka od začatiu diéty. Prognóza je v tomto prípade veľmi dobrá. Výskyt autoimunitných pečeňových chorôb u celiakie je menej častý ako celiakálna hepatitída, ale častejší ako u bežnej populácie. Ide predovšetkým o
- autoimunitnú hepatitídu,
- primárnu biliárnu cholangitídu,
- a primárnu sklerotizujúcu cholangitídu.
Pacientovi sa pri týchto ochoreniach poskytuje špecifická terapia na stabilizáciu pečeňovej choroby a tiež pravidelná dispenzarizácia skúseným hepatológom. Tieto ochorenia môžu pri svojom nepriaznivom priebehu viesť až k transplantácii pečene.
Tému ochorení spojených s celiakiou a ostanými ochreniami s lepkom sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/
Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.