• Vitaj jar!
  • nakupovanie z pohodlia domova
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Celiakia a ochorenia štítnej žľazy

Pridané: 28.01.2022 14:00:00 Počet zobrazení: 631

28 Január 2022

Aké je spojenie medzi celiakiou a ochoreniami štítnej žľazy? Chcete sa dozvedieť viac o svojom tele? Tento článok od pani doktorky je práve pre Vás!

Celiakia a ochorenia štítnej žľazy

Celiakia a ochorenia štítnej žľazy

Štítna žľaza patrí medzi endokrinné žľazy a je to žľaza s vnútornou sekréciou. Nachádza sa na krku, konkrétne na hornom konci priedušnice. Vzhľad tejto žľazy môžeme charakterizovať ako laločnatý. Pravý a ľavý lalok obklopujú priedušnicu, majú oválny až trojuholníkovitý tvar a sú spojené mostíkom. Štítna žľaza produkuje množstvo hormónov, ktoré sa podieľajú na regulácii metabolizmu, ovplyvňujú spotrebu kyslíka, rast, diferenciáciu a vývoj buniek. Folikulárne bunky štítnej žľazy z krvi vychytávajú jód, ktorý je potrebný na tvorbu hormónov:

  • trijódtyronínu
  • tyroxínu

Okrem folikulárnych buniek sú v štítnej žliazke tzv. parafolikulárne bunky, ktoré produkujú hormón kalcitonín. Choroby štítnej žľazy sú najčastejšími endokrinnými chorobami. V Českej aj Slovenskej republike je postihnutých zhruba až 5 % populácie. Medzi najčastejšie ochorenia štítnej žľazy patria hypotyreóza a hypertyreóza, znížená a zvýšená funkcia štítnej žľazy. Vznikajú v dôsledku autoimunitných porúch. Zhubné nádory štítnej žľazy patria medzi vzácnejšie nádory a nádory dobre diagnostikovateľné. Ochorenia štítnej žľazy sú u celiatikov zhruba trikrát častejšie ako v bežnej populácii. Väčšinou tieto ochorenia predchádzajú celiakii. Nie je výnimkou ani ich vznik po niekoľkoročnom dodržiavaní prísnej bezlepkovej diéty. Pri hyperthyreose ľudia trpia nespavosťou, stresom, sú nervózni, chudnú, majú búšenie srdca, návaly tepla, viac sa potia, majú vypúlené oči, hnačku, tras a trpia osteoporózou. Pri hypotyreóze padajú vlasy, pacienti sú unavení, zimomravý, majú depresie, často priberajú na váhe, majú poruchy sústredenia, sú nevýkonní, majú suchú kožu, trpia zápchou, majú zvýšený cholesterol a ženy majú poruchu menštruačného cyklu. Liečba spočíva predovšetkým v hormonálnej úprave pomocou liekov a v určitých prípadoch sa ochorenie lieči rádioaktívnym jódom alebo chirurgicky odstránením štítnej žľazy.

Tému ochorení spojených s celiakiou a ostanými ochreniami s lepkom sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CXb1XHdjU_S/ 

Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Sviatok 1 8 maj