Celiakia a štart do nového školského roka
Pridané: 06.09.2022 08:00:00 Počet zobrazení: 451
06 September 2022
Prvý školský deň je novou etapou v živote každého dieťaťa. Deti sa tešia na nových spolužiakov a zážitky, na druhej strane majú aj strach z nového prostredia. Rodičia to taktiež nemajú ľahké. Pre niektorých rodičov a ich deti, ktoré trpia celiakiou, môže byť však toto obdobie náročnejšie, ako pre iných. Prečítajte si rady a tipy pani doktorky pri nástupe detí s celiakiou do školy.
Celiakia a štart do nového školského roka
Opäť tu máme začiatok nového školského roka. Pre niektorých rodičov a ich deti, ktoré trpia celiakiou, môže byť však toto obdobie náročnejšie, ako pre iných. Začínajú si klásť mnoho otázok, a jednou z nich je, či sa dá všetko zvládnuť bez stresu a s nadhľadom. Bez prípravy to ale nepôjde a preto prinášam niečo na zamyslenie a pár dobrých rád. Na začiatku je nutné sa o všetkom porozprávať s deťmi. Zamyslieť sa nad rôznymi „záludnými" situáciami, ktoré by mohli v škole či škôlke nastať. Napríklad výmena desiat medzi školákmi, odmeny žiakov, maškrty pre deti alebo otázky od spolužiakov typu „a prečo máš iné jedlo ako my"... Dieťa tak pripravíte na ľahší štart a rozhodovanie v týchto situáciách. Ďalej je dôležité informovať pani učiteľku či vychovávateľku, aby vedela, že má v triede celiatika alebo dieťa, ktoré má problémy s lepkom. Pani učiteľka, tak môže pomôcť Vám aj dieťaťu v dobrej adaptácii medzi spolužiakmi a ostražitosti v ranom školskom období. Pani učiteľka môže informovať aj ostatných rodičov na triednych schôdzkach. Tí sa potom môžu porozprávať so svojimi ratolesťami o tejto problematike doma, v pokoji. Našťastie pri celiakii sa jedná o chorobu, ktorá je už verejnosťou veľmi dobre známa a je o tejto chorobe mnoho ľahko dostupných informáciách, ktoré sú vhodné aj pre deti. Školská družina pre deti s celiakiou určite nie je prekážkou. Opäť je tu dôležité informovať pani vychovávateľku. Inak deti s celiakiou nemajú žiadne obmedzenia, čo sa týka fyzickej aktivity, školských krúžkov a pod. To čo je dôležité riešiť, je určite bezlepkové jedlo v škôlke či škole – teda desiaty a obedy. Olovrant väčšinou pripravujú rodičia doma, teda tu by nemal byť problém. Sladký olovrant alebo desiatu zabezpečíte jednoducho s produktami Vitacelia. Ale otáznikom zostávajú obedy v jedálni. To je to veľmi individuálne. Niektoré jedálne už pravidelne pripravujú bezlepkové obedy, niekedy je dokonca možné dohodnúť aj prípravu desiat. V niektorých školách a škôlkach, je po dohode možné, do jedální dodávať bezlepkové produkty na varenie (napríklad múku, korenie, cestoviny, pečivo a pod.). Aj keď tento variant je pre rodičov náročný ako časovo tak aj finančne, máme aspoň istotu, že kuchyňa nenakúpi nesprávne produkty. Niektoré jedálne však túto službu nedokážu zaistiť. V takom prípade je možné dodávať bezlepkový obed zo špeciálnej kuchyne, kde jedlo pripravuje preškolený personál a následne je dopravený do jedálne, kde ho už iba naservírujú. Taktiež je možné obedy pripraviť doma a dohodnúť sa s vedením kuchyne, či je možné jedlo pripraviť tam. V praxi to vyzerá tak, že každé ráno prinesiete do jedálne krabičku s bezlepkovým obedom a personál sa ďalej o všetko postará. Je teda veľmi dôležité si vopred zistiť, či Vaša jedáleň je „celiak friendly" alebo nie. Na záver by som chcela povedať, že začiatok školského roka určite nie je najľahším obdobím, ale všetko sa dá zvládnuť s úsmevom na perách. Držím palce.
Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.