Celiakia neodpovedajúca na bezlepkovú diétu alias refraktérna celiakia
Pridané: 05.11.2021 10:15:00 Počet zobrazení: 695
05 November 2021
Z predchádzajúcich článkov od pani doktorky vieme, že jediná účinná liečba pri celiakii a iných ochoreniach spojených s lepkom je prísna celoživotná bezlepková diéta. Čo však robiť, ak dodržiavaná diéta nezaberá? Môže sa takáto situácia vôbec stať?
Celiakia neodpovedajúca na bezlepkovú diétu alias refraktérna celiakia
Pri diagnostike celiakie je zásadné zahájenie prísnej bezlepkovej diéty. Je dôležité kontrolovať tri ciele, ktoré terapiou chceme docieliť. Klinickú, sérologickú a histologickú remisiu. Teda návrat do stavu bezpríznakového, normalizáciu sérologických protilátok a reštitúciu sliznice tenkého čreva. Tento stav nastáva približne za jeden až dva roky. Ak tomu tak nie je, je vhodné znovu zhodnotiť vstupnú diagnózu, vylúčenie pokračujúcej expozície lepku a úvahy o inom ochorení. Môže ísť aj o refraktérnu celiakiu. Je to veľmi ojedinelá forma celiakie. Je charakterizovaná perzistenciou či opätovným výskytom malabsorpčných príznakov s histologickým nálezom atrofie, ktoré sú refraktérne k prísnej bezlepkovej diéte, trvajúcej dlhšie ako dvanásť mesiacov. Z klinických symptómov to sú predovšetkým bolesti brucha, zníženie váhy, hnačka, anemizácia a zníženie koncentrácie krvných bielkovín. S refraktérnou celiakiou sa môžeme stretnúť väčšinou v piatej až šiestej dekáde, ojedinele skôr. Je skôr typická pre mužské pohlavie a tiež sprevádza ďalšie autoimunitné choroby. Rozlišujeme dve formy tejto celiakie. Pre refraktérnu celiakiu I. typu je typické - zvýšený výskyt slizničných T-lymfocytov, lepšia prognóza a uspokojivé možnosti terapie. A to v podobe systémových aj topických kortikosteroidov, imunosupresívnej terapie a ďalších protizápalových liekov vrátane dodržiavania prísnej bezlepkovej diéty. Ojedinele môžeme využiť aj biologickú liečbu. Potom však existuje ešte refraktérna celiakia II. typu, kde je zvýšený počet slizničných T-lymfocyty, sú však imunologicky odlišné a sú považované za preneoplastickú populáciu lymfocytov. Dochádza k rozšíreniu týchto lymfocytov aj do iných orgánov – do žalúdka, hrubého čreva, krvi, pľúc. Je tu veľké riziko vzniku komplikácií, predovšetkým v podobe vzniku malígneho lymfómu tenkého čreva, taktiež je vyššie riziko vzniku adenokarcinómu tenkého čreva. Jednoznačné liečebné postupy tu nie sú celosvetovo jasne dané. Najviac úspešnou liečebnou metódou sa zdá byť agresívna chemoterapia, ktorá docieli potlačenie až zničenie aktivity kostnej drene. Následne pristupujeme k transplantácii kostnej drene. Je dôležité, aby liečebné kroky viedol multiodborový tím lekárov, ktorí majú skúsenosti s refraktérnou celiakiou. Týchto pacientov je potrebné častejšie kontrolovať a to jednak po stránke klinickej, endoskopickej aj za pomocou zobrazovacích metód. Na záver by som chcela zdôrazniť, že je potrebná včasná diagnostika a terapia refraktérnej celiakie, aby sme predišli vzniku najrôznejších komplikácií.
Celiakia neodpovedajúca na liečbu bola témou živého vysialania s pani doktorkou, ktoré si môžete spatne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM): https://www.instagram.com/tv/CVisjqYjLVq/
Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.