• Vitaj jar!
  • nakupovanie z pohodlia domova
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Čo je celiakia?

Pridané: 17.09.2021 08:00:00 Počet zobrazení: 580

17 September 2021

Značky

V článku nájdete úvod do problematiky ochorenia celiakie. Základné informácie o lepku, čo lepok je a kde všade sa nachádza. Taktiež je v článku zhrnuté koľko percent obyvateľstva trpí práve celiakiou a v akých častiach sveta je toto ochorenia najviac rozšírené. Pani doktorka veľmi podrobne popísala prejavy celiakie a možnosti liečby.

Čo je celiakia?

Čo je celiakia?

Celiakia je časté autoimunitné systémové ochorenie spôsobené lepkom, gluténom u geneticky predisponovaných jedincov. Lepok (glutén) je bielkovina nachádzajúca sa v zrnách obilnín, ktoré sú príbuzné – pšenica, jačmeň, žito. V populácii neustále narastá výskyt tohto ochorenia. Je to jednak v dôsledku zlepšenia diagnostiky, väčšieho povedomia o celiakii a aj faktom, že autoimunitných ochorení je stále viac. Odhaduje sa, že celiakiou trpí približne 1,4 % populácie, pričom sa však vyskytujú veľké geografické rozdiely. Najväčší výskyt tohto ochorenia je v Severnej Amerike, Európe, Indii a Brazílii. Je to predovšetkým z dôvodu výskytu špecifického genetického pozadia pre celiakiu, typom stravy a vyspelosťou zdravotníckej starostlivosti v danej oblasti. Na prejavení celiakie sa podieľa niekoľko faktorov. Jednak je nevyhnutá prítomnosť špecifického fenotypu (HLA-DQ2 nebo HLA-DQ8), prítomnosť lepku v strave ako aj ďalšie podmienky, predovšetkým však vplyvy vonkajšieho prostredia (pôrod ako taký, spôsob pôrodu, laktácia, iné ochorenia, stres, úraz, detské infekcie...). Aby sa celiakia prejavila je nutné, aby všetky tieto faktory zapadli do seba ako puzzle. Jednotlivé fázy života pritom nie sú pre celiakiu významné, je jedno či sa tieto faktory prejavia v detstve, dospelosti alebo v starobe. Práve z tohto dôvodu je možné celiakiu diagnostikovať vo všetkých vekových kategóriách. Vlastný autoimunitný proces sa odohráva v stene tenkého čreva, kde sa aktivujú biele krvinky a tvoria sa protilátky. Táto odpoveď na lepok spôsobuje zápal a poškodenie sliznice tenkého čreva, teda miesta, kde dochádza k vstrebávaniu živín. Nediagnostikovaná a tiež aj neliečená celiakia má celú radu klinických symptómov a komplikácii. Tým je možné predísť včasnou diagnostikou a dodržiavaním prísnej celoživotnej bezlepkovej diéty, čo vedie k zhojeniu sliznice a zlepšeniu klinického stavu.

Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie