• Vitaj jar!
  • nakupovanie z pohodlia domova
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Mikroskopický život v našom čreve

Pridané: 21.12.2021 10:00:00 Počet zobrazení: 589

21 December 2021

Viete o črevách dostatočné množstvo informácii alebo by Ste sa chceli dozvedieť viac? Ak Ste v druhej polovici otázky odpovedali kladne, tento článok je práve pre Vás. Nové informácie sa však môžu dozvedieť aj tí, ktorí o črevách už čo to vedia.

Mikroskopický život v našom čreve

Mikroskopický život v našom čreve

Črevo je súčasťou tráviacej trubice. Tá začína ústnou dutinou a ďalej pokračuje hltanom, pažerákom, žalúdkom, tenkým črevom, hrubým črevom a končí konečníkom. Tenké črevo má tri časti dvanástnik, jejunum a ileum. Práve v dvanástniku dochádza k poškodeniu sliznice pri celiakii. Hrubé črevo má tiež niekoľko častí a to cékum, kde ústi slepé črevo, ďalej vzostupný, priečny a zostupný tračník, esovitá kľučka a rektum. Hlavnou funkciou čreva ako takého je trávenie potravy na najmenšie časti, ktoré sa ďalej vstrebávajú z čreva do krvi a krvou sú transportované k orgánom. V hrubom čreve dochádza predovšetkým k absorpcii vody z čreva. Ale to nie je všetko. Súčasťou tráviacej trubice sú aj bunky imunitného systému, ktoré tu vytvárajú až 70 percent z celkovej imunity. S tým súvisí práve aj mikroživot v našom čreve. Nazývame ho črevný mikróbióm. Je súčasťou mikrobiómu človeka, ktorý je ako na povrchu tela, tak aj vo vnútri. Črevný mikrobióm je zložený z mnohých živočíchov, predovšetkým z baktérií, kvasiniek, vírusov a prvokov. Sú to organizmy ako prospešné tak aj patogénne. Rovnováha medzi týmito skupinami je dôležitá pre správne fungovanie čreva. Mikrobióm sa nám začína utvárať už v prvých chvíľach života. Vaginálny pôrod, dojčenie, prevencia črevných infekcií, obmedzenie užívania antibiotík a nesteroidných antiflogistík, zdravá strava majú priaznivú úlohu v rozmanitosti a správnom zložení nášho mikrobiómu. Z doterajších recentných dát vieme, že celiatici majú menšie zastúpenie baktérií – lactobacily a bifidobaktérie, ktoré môžu byť dôležité v metabolizme lepku. Pri ťažkostiach je možné náš mikrobióm priaznivo ovplyvniť. A to dlhodobým užívaním tzv. synbiotík. To sú prebiotiká s probiotikami v jednom. No a čo sú to tie prebiotiká a probiotiká? Prebiotiká sú vhodný substrát, dalo by sa povedať potrava pre baktérie, ktoré sú súčasťou probiotík, ktoré priaznivo pôsobia na náš organizmus. Priaznivo ovplyvňujú zloženie črevnej mikrobioty, znižujú črevnú priepustnosť a produkujú antibakteriálne látky. Na trhu je široké spektrum probiotík. Preto je dobré vždy sa poradiť so svojím lekárom či lekárnikom o možnosti užívania probiotík.

Tému Mikroskopický život v našich črevách sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/tv/CW3xWFlD_uS/ 

Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Sviatok 1 8 maj