Tipy na zdravé a kreatívne bezlepkové detské raňajky či desiate
Pridané: 27.09.2022 09:33:58 Počet zobrazení: 468
27 September 2022
Ráno si privstanete, aby ste deťom pripravili čerstvé raňajky, no nie je tej moci, ktorá by vašu ratolesť prinútila zjesť ich? Ďalší pokus teda prichádza s desiatou, s ktorou to často dopadá podobne ako s raňajkami, a tak zdravé pochúťky, s láskou pripravené, nachádzate po príchode domov smutne ležať v školskej taške. Zamávajte týmto scenárom raz a navždy a skúste naše tipy na zábavné raňajky a desiate, na ktoré sa vaše deti budú tešiť.
Stačí pár malých obmien, troška kreativity, nové suroviny a štipka načúvania chutiam vašich ratolestí a márna snaha o zjedenie niečoho zdravého v dopoludňajších hodinách bude minulosťou. Vďaka vašej fantázii spoznajú deti nové chute a, naopak, o žiadne nemusia byť ukrátené.
Pohrajte sa s nátierkami, vykrojte z ovocia a zo zeleniny tvary, vďaka ktorým vytvoríte veselé zvieracie tváričky, obrázky, krajinky a mnoho iného. Áno, na prvý pohľad to znie ako vcelku náročný proces a možno vám to skutočne zaberie o päť minút viac času ako zvyčajne, no stojí vám to za to. Navyše do prípravy takýchto kreatívnych pokrmov môžete zapojiť aj svoje deti. Vlastnoručne vyrobené dobroty im budú chutiť ešte viac! Zároveň to bude spoločná aktivita, pri ktorej sa zabavíte, pochutíte si a strávite spolu vzácny čas.
Toto sú tipy na kreatívne pochúťky, vďaka ktorým sa deti budú tešiť na každé nové ráno a budú radostne vyčkávať na školskú prestávku, aby si ich mohli vychutnať.
1. Bezlepková ovsená kaša s podobou zvieratka
Zrejme nie všetky deti budú fanúšikmi ovsenej kaše, no keď sa s ňou kreatívne pohráte a použijete malé obmeny v podobe veselých tváričiek na jej vrchu, máte vyhrané. Do kaše môžete pridať napríklad aj škoricu či kakao, aby ste dosiahli nové chute.
Na ozdobenie vám poslúžia banány či čučoriedky na očká, z kúskov jabĺk alebo mandlí vytvoríte noštek, bobuľové či iné drobné ovocie výborne poslúži na úsmevy. Bezlepkové ovsené vločky už kúpite v každých lepších potravinách.
Takúto desiatu pre školákov je ideálne pripraviť do okrúhlej dózičky, aby sa zachoval tvar, ktorý potrebujeme.
2. Sladké toasty so zvieratkami
Bezlepkový chlebík jemne opečte v hriankovači. Následne ho môžete potrieť obľúbenou kakaovou nátierkou, maslom či medom. Nátierku však nenatrite na celý chlebík, rozotrite ju len do tvaru kruhu, aby vznikol základ na medvediu, psiu, mačaciu či opičiu tváričku. Dozdobte ovocím podobne ako pri ovsenej kaši. Vyrobte ušká z banánov, úsmev z čučoriedok a pod.
3. Zdravé domáce lievance
Deti obľubujú sladké, a keď si ho nájdu v desiatovom balíčku, určite ním nepohrdnú. Do týchto lievancov navyše vôbec nejde cukor, takže svoje ratolesti tak trošku oklamete, ale to vôbec neprekáža. Rozmixujte banán s 35 g bezlepkových ovsených vločiek a s vajíčkom. Upečte na panvici lievance a zabaľte ich deťom do dózy spolu s troškou jogurtu alebo pudingu a čerstvým ovocím. V prípade, že lievance budete pripravovať ako raňajky, môžete ich dozdobiť ako zvieratká podobne ako pri toastoch či ovsenej kaši.
4. Bielkovinové raňajky pre malých silákov
Ak vaše dieťa obľubuje mliečne výrobky, pokojne mu na raňajky môžete pripraviť aj takúto verziu. Budete potrebovať hrudkovitý alebo jemný tvaroh, med, štipku škorice, trochu vločiek alebo granoly, oriešky a ovocie podľa chuti, napríklad jabĺčko, banán, maliny alebo iné. Zmiešajte tvaroh s medom, so škoricou a s troškou rozpučeného banánu a dajte do dózičky alebo na tanier. Vrch môžete opäť kreatívne ozdobiť ovocím.
5. Bufet so sebou
Pripravte dózičku, ktorá má niekoľko priehradiek, a dajte do nich v menších množstvách všetko, čo má vaše dieťa rado – kúsok čerstvého celozrnného chlebíka, miešané vajíčka, čerstvú zeleninu, ovocie, trochu šunky alebo salámy, avokádo, zdravú sladkosť a pod. Deti sú vyberavé a často menia nálady, čo sa týka jedla, a preto čím viac chutí im ponúknete, tým väčšia šanca, že niečo zjedia.
6. Veselé zdravé muffiny bez lepku
Ak je vaše dieťa celiatik, určite pečiete doma. Pripravte deťom zdravú verziu muffinov, ktoré môžete spolu dotvoriť pred pečením. Využite ovocie, ktoré sa na pečenie hodí, teda banány, jablká, lesné plody, ale pokojne to môžu byť aj slivky a pod. Nakrájajte ich na drobné kúsky a tvorte s deťmi obrázky a tváričky navrchu muffinov. Dajte upiecť a chutné raňajky či desiatu máte hotové.
7. Odpočinuté vločky
Budete potrebovať priesvitnú (pre deti ideálne plastovú) dózičku v tvare pohára. V miske zmiešajte vločky s trochou vody a medu, aby mala zmes polotuhú textúru. Nakrájajte ovocie ako jahody, kivi, banán, pridajte čučoriedky a pod. Spolu s deťmi môžete pohár navrstviť – najprv zmes vločiek, potom ovocie a tak ďalej. Dajte na noc do chladničky a ráno len pribaľte do školskej tašky.
8. Hravá omeleta podľa malých šéfkuchárov
Vezmite dve vajíčka a zeleninu, ktorú vaše dieťa zje. Ideálny je špenát, paprika, uhorka, paradajky či trocha cibuľky. Vyšľahajte omeletu a zo zeleniny jej vytvorte očká a úsmev. Hotovú vyberte a zo žltej papriky ešte nakrájajte pásiky. Tie naukladajte okolo malej omelety a veselé slniečkové raňajky sú hotové. Rovnako môžete z omelety vykúzliť milé zvieratko. Takáto omeleta bude deťom nielen chutiť, ale vyčarí im aj úsmev na tvári.
9. Wrapy podľa detskej chuti
Tortillu či wrap minútku opečte z každej strany na panvici a nechajte vášho šéfkuchára vybrať si, čím ju naplní. Šunka, syr, kukurica, špenát, rukola, paradajky, šalát, uhorky... Na výber toho máte naozaj veľa. Spoločne výtvor zrolujte do wrapu a ešte chvíľu opečte na panvici. Hotový wrap zabaľte do alobalu a šup s ním do desiatovej dózy.
10. Tradičná desiata nášho detstva
Preverte si, čo má vaše dieťa naozaj rado. Urobte z toho základ domácej nátierky. Pridajte zeleninu a rýchla desiata je na svete.
11. Smoothie je „in"
Je ich plný internet aj sociálne siete, takže je dosť veľká šanca, že by to mohlo osloviť aj vaše dieťa. Pripravte školákovi ako desiatu zdravé smoothie z jeho obľúbeného ovocia. Smoothie je aj veľmi vhodným variantom pre tie deti, ktoré ráno vôbec nechcú jesť. Takto budú v podstate piť, ale dostanete do nich potrebnú energiu, vlákninu a vitamíny.
12. Domáce raňajkové mini pizze
V ére fastfoodov je „in" jesť pizzu a deti ju milujú. Môžete pripraviť napríklad vlastné domáce mini pizze z vlastnoručne pripraveného cesta alebo si dopomôcť bezlepkovým pečivom, ako je bagetka či žemľa. Rozkrojte ich na polovicu, potrite lekvárom a dajte na ne obľúbené suroviny vašich detí.
Rovnako ako pri kaši, lievancoch či toastoch, aj tu sa môžete pohrať s uložením surovín do zábavných obrazcov a tváričiek. Dajte zapiecť a máte hotovo. Takúto desiatu môžete pokojne pripraviť aj večer. Ak robíte pizzu z čerstvého cesta, určite nespotrebujete všetko, takže základ (mini korpus) si môžete dať zamraziť a na budúce desiate ho vybrať, keď sa vám bude hodiť. Tejto verzii sa predsa nepoteší len váš malý celiatik, ale určite aj ostatní členovia rodiny.
Ďalšie raňajkové tipy, ktoré môžete vyskúšať:
- domáce bezlepkové granolové tyčinky
- volské oká so zeleninou
- rôzne druhy koláčov a muffinov
- domáce bezlepkové cookies
- jogurty alebo pudingy s ovocím
- bezlepkový chlieb vo vajíčku
Fantázii sa medze nekladú, práve naopak, môže byť motivátorom, vďaka ktorému si deti obľúbia raňajkovanie či desiatovanie. Do kreatívneho procesu ich navyše môžete zapojiť a tak spojíte príjemné s užitočným, pripravíte dobroty, zabavíte deti a vychutnáte si spoločne strávený čas pri aktivite. Takto s láskou pripravené jedlo bude o to viac chutiť nielen deťom, ale napokon i vám. Prajeme dobrú chuť.