Bezlepková garden párty – na čo si dať pozor, ak čakáte hostí s celiakiou?
Pridané: 19.07.2023 08:57:48 Počet zobrazení: 908
19 Júl 2023
K letu neodmysliteľne patria garden párty a grilovačky v spoločnosti rodiny, priateľov či známych. Čo však v prípade, ak čakáte hosťa či hostí s celiakiou? Na čo si dať v takom prípade pozor pri príprave záhradnej párty? Ako chuťovky prichystať tak, aby ste pohostili aj celiatika? Základom každej aktivity je dôkladná príprava, preto ju nepodceňte a zaručene zabodujete.
Pri príprave jedla na párty pre bezlepkových stravníkov neradno niečo podceniť. Konzumáciou lepku môžete totiž celiatikom privodiť rad nepríjemností a razom je po skvelej letnej nálade. Inšpirujte sa preto nasledujúcimi tipmi, ako pripraviť dokonalú garden párty, ktorú si nebude vedieť vynachváliť nielen hosť, ktorý môže konzumovať čokoľvek, ale ani celiatik.
Najväčšie nástrahy, na ktoré by ste si mali dať pozor pri tvorbe menu na garden párty:
1. Marinády
Lahodne mäkkému marinovanému mäsku, ktorého vôňa sa z grilu šíri ulicou, len ťažko odolať, pri celiakii si však treba dať veľký pozor pri voľbe marinády. Mnohé kupované totiž obsahujú lepok, pšenicu či jačmeň. Pozorne čítajte zloženie týchto výrobkov alebo si – v ideálnom prípade – pripravte domácu marinádu, do ktorej dáte len suroviny a ingrediencie bez lepku. Navyše práve tá domáca bude určite chutiť najlepšie.
TIP
Pripravte si v pohodlí domova chutné marinády, pri ktorých budete mať istotu, že sú bezlepkové. Fantázii sa medze nekladú, preto môžete použiť to, čo máte aktuálne doma. Vyskúšajte napríklad bylinkovú, na ktorú budete potrebovať pol šálky kuracieho vývaru, 3 PL olivového oleja, 1 ČL sušených byliniek, po pol lyžičke mletej papriky, cesnaku a zázvoru, soľ a korenie na dochutenie.
2. Omáčky
Rôzne druhy omáčok so sebou nesú veľmi podobné riziko ako marinády. Často môžu byť zahustené múkou alebo pšeničným škrobom a podobne. Opäť nebude na škodu, keď výbornú omáčku alebo dip pripravíte doma z čerstvých surovín. Možností máte neúrekom, záleží len na vás, aké chute preferujete vy či vaši hostia.
TIP
Výbornú bezlepkovú omáčku na barbecue, ktorá je maximálne kompatibilná s grilovaným mäskom, si bez problémov pripravíte aj doma. Navyše príprava je rýchla a jednoduchá, zaberie vám približne 20 minút. Budete potrebovať paradajkovú omáčku alebo bezlepkový kečup, jablčný ocot, ktorý omáčke dodá kyslosť, hnedý cukor, maslo. Môžete dochutiť podľa preferencií. Ak chcete omáčke dodať štipku údenej chuti, pridajte tekutý dym.
3. Predpripravené jedlá
V letnej sezóne sú pulty obchodných reťazcov plné hotového sortimentu na grilovačku. Mäso obalené v zmesi korenín a v marinádach, obaľované údeniny či syr, to všetko sú nástrahy, pred ktorými sa treba mať na pozore. Aj vákuovo balené mäso na gril často obsahuje zložky, ktoré celiatik jesť nesmie, teda pšenicu, raž, jačmeň, ovos, špaldu a všetky výrobky z nich.
4. Pivo
Veľmi obľúbené je marinovanie mäsa v pive či podlievanie mäska pivom počas grilovania. Ak plánujete grilovačku s bezlepkovými hosťami, pivu sa radšej vyhnite, obsahuje totiž jačmenný slad, čo znamená aj lepok/glutén.
5. Krížová kontaminácia
Ak ste si už úspešne vyskladali menu na gril, ktoré neobsahuje lepok, neurobte začiatočnícku chybu, ktorá spočíva v mixovaní lepkového jedla s bezlepkovým. Piecť mäso, syr alebo zeleninu pre celiatika na grile, na ktorom sa predtým pripravovalo jedlo obsahujúce lepok, prípadne grilovala nejaká tá klasická žemlička, je absolútne neprípustné. Určite tam nedávajte pokrm určený pre „bezlepkáča". Aj stopy lepku, ktoré sa zachytia na grile a prenesú na ostatné jedlo, dokážu narobiť poriadnu šarapatu. Buďte dôslední a jedlo určené pre celiatikov dávajte len na dobre vyčistený grilovací rošt.
Dobre vedieť
Pri príprave menu na grilovačku treba myslieť aj na to, že jednotlivé chody či občerstvenie nebudete pripravovať len na grile, ale aj na pracovnej doske, a že budete používať rôznorodé kuchynské náčinie, nádoby, taniere či panvice. Vždy sa uistite, že ste ich predtým nepoužili na prípravu jedla, ktoré mohlo obsahovať lepok, a dôkladne ich umyte.
6. Pečivo, snacky a pitný režim
Ak chcete svoju majstrovskú záhradnú párty doviesť do dokonalosti, určite myslite na celiatikov aj pri výbere pečiva a snackov, akými sú napríklad krekry, čipsy, oriešky a pod. Aj pri nich platí, že je nutné čítať zloženie, keďže lepok sa nachádza aj tam, kde by ste ho čakali najmenej. Ideálne bude overiť si aj zloženie nápojov. Nevhodné sú pivo, radlery a niektoré hotové miešané drinky s obsahom jačmenného sladu. Výber bezlepkového pečiva bude čerešničkou na torte vašej veľkej snahy, ktorú prítomní bezlepkáči určite patrične ocenia.
TIP
Počas horúcich letných večerov fantasticky osvieži domáca limonáda. Hosťom môžete ponúknuť napríklad melónovú, na ktorej prípravu budete potrebovať melónovú dužinu. Tú rozmixujte spolu s pomarančovým džúsom, so šťavou z polovice citróna a s trochou vody, následne zmes preceďte cez sitko do džbána. Zalejte ľadovou vodou, pridajte plátky citróna a kúsky medovky.
Ako vidíte, lepok dokáže zamiešať karty naozaj všade. Preto bude zrejme najideálnejšou voľbou, ak ho na záhradnej párty s celiatikmi či alergikmi úplne vynecháte a vyhnete sa tak nepríjemným náhodám. Obzvlášť pri veselej nálade a zanietených rozhovoroch môže dôjsť k nepozornosti, keď celiatik siahne po nevhodnom kúsku jedla – a problém je na svete!
Čo ešte môže jesť celiatik na záhradnej párty?
K takejto párty patria okrem dobrého jedla z grilu aj maličkosti na zobkanie k nápojom či studené misy a chuťovky. Inšpirujte sa nápadmi na drobné pohostenie, s ktorými istotne zabodujete.
Bruschetta z bezlepkovej bagety s figou a prosciuttom
Bezlepkovú bagetku nakrájajte našikmo, potrite cesnakom, bohato pokvapkajte olivovým olejom a opečte na grile. Natrite smotanovou nátierkou, poukladajte na ňu rukolu, ktorú ste vopred zmiešali v miske s olivovým olejom a troškou citrónovej šťavy, pridajte kúsok prosciutta aj figy a máte hotovo.
Bezlepkový toast s grilovaným baklažánom, paprikou a mozzarellou
Baklažán aj mozzarellu nakrájajte na tenšie plátky, papriku na kúsky a osoľte. Všetky suroviny vrátane toastu pokvapkajte olivovým olejom a dajte na gril. Pozor, mozzarellu by ste mali grilovať položenú na plátkoch baklažánu! Keď sú všetky suroviny hotové, dajte ich na ešte teplý toast a uložte na tanier.
Svieže ovocné jednohubky alebo špízy
Ak sa chcete vyhnúť kreáciám s pečivom, istotne nikoho neurazia chutné a svieže ovocné jednohubky, ktoré nielen výborne chutia, ale aj lahodia oku. Pripravte si pekné plastové napichovačky na párty, hrozno, jahody, kivi, čučoriedky. Na spodok jednohubky, teda ako poslednú v poradí, je ideálne použiť väčšiu jahodu rozkrojenú na polovicu, aby mali chuťovky rovné dno. Začnite teda napichovať najprv čučoriedky, kivi, hrozno a na záver jahodu. Samozrejme, ak máte chuť na iné druhy ovocia, môžete sa pohrať aj s nimi.
Ľahké uhorkové chuťovky
Tieto chuťovky sú osvedčená trefa do čierneho, zvlášť ak očakávate dámsku spoločnosť. Sú totiž nielen chutné a bez lepku, ale aj „fit". Pripravte si uhorku, smotanovú nátierku, údeného lososa, avokádo, prípadne aj kučeravý šalát. Uhorku nakrájajte na hrubšie kolieska, natrite smotanovou nátierkou, prikryte kúskom údeného lososa a avokáda. Na záver môžete pridať ešte kúsoček čerstvého kučeravého šalátu a všetko prepichnite napichovačkou.
Prajeme vám bezpečnú, bezlepkovú a hlavne chutnú grilovaciu sezónu!