Maďarské šomloi halušky a langoš bez lepku – priamo z vašej kuchyne
Pridané: 07.06.2023 10:58:03 Počet zobrazení: 1249
07 Jún 2023
Radi cestujete a ochutnávate medzinárodné kuchyne a ich špeciality? Čo by ste povedali na taký maďarský langoš a šomloi halušky? Nemusíte cestovať ďaleko – atmosféru maďarskej národnej kuchyne si môžete vychutnať v pohodlí domova. Stačí zájsť do obchodu, nakúpiť suroviny a uvariť si najchutnejšiu bezlepkovú verziu týchto pokrmov. Poďme sa spolu pozrieť, ako na to.
1. Domáci bezlepkový langoš
Viete, prečo sa langoš nazýva langoš? A prečo ho niektorí v slovenčine pomenúvajú aj nespisovne lángoš? Pomenovanie vychádza z maďarského slova láng, čo v preklade znamená plameň. V minulosti sa totiž táto pochúťka pripravovala z chlebového cesta, ktoré sa opekalo kúsok od plameňov. Langoš má dosť blízko k ďalšiemu skvelému jedlu, ktoré dnes poznáme pod názvom podplamenník.
Receptúra tejto pomerne mastnej lahôdky sa za posledné desiatky rokov trochu zmenila a v súčasnosti sa za najlepší langoš považuje práve kus cestovej placky vypraženej v oleji. Aj napriek jeho veľkej popularite by ste bezlepkový langoš v stánkoch či na kúpaliskách hľadali asi len márne, takže dnes si posvietime na výborný recept, ktorý si môžete v bezlepkovej verzii pripraviť aj doma.
Suroviny, ktoré budete potrebovať:
- 1 kg múky – bezgluténovej svetlej chlebovej zmesi Vitacelia
- 42 g čerstvého droždia
- 550 ml vody
- 5 g soli
- cca 300 ml slnečnicového oleja (na vyprážanie)
Na potretie langošov:
- 100 ml slnečnicového oleja
- 4 strúčiky cesnaku
Postup:
- V menšom množstve vody rozmiešajte droždie. Múku preosejte a premiešajte so soľou, s rozmrveným droždím a so zvyškom vody. Poriadne premieste a vypracujte cesto na langoše. Malo by byť polotuhé. Ak je tuhšie, môžete pridať trochu vody. Nechajte podkysnúť 15 minút, následne opäť premieste a nechajte kysnúť ďalších 45 minút.
- Kým cesto kysne, pripravte si cesnakovú zmes, ktorou hotové langoše potriete. Jednoducho do oleja prelisujte očistené strúčiky cesnaku a poriadne premiešajte.
- Vykysnuté cesto vyklopte na dosku a rozdeľte na cca 100 g bochníčky tak, aby vám vyšlo 10 kusov langošov.
- Každý z bochníčkov pomúčenými rukami roztlačte, aby vám vznikla placka, a položte bokom na pomúčenú dosku. Komu sa nedarí rukami, môže si pomôcť valčekom.
- Na panvicu vlejte dostatok oleja, ktorý nechajte rozpáliť, a keď je horúci, vložte doň langoše.
- Opekajte rovnomerne z oboch strán. Hotové langoše vyberte na servítku, kde stečie prebytočná masť. Po vybratí potrite cesnakovo-olejovou zmesou.
- Podávajte s kombináciou, ktorú máte najradšej (kečup, tatárska omáčka, syr, smotana), alebo si ich vychutnávajte len tak samotné.
2. Maďarské šomloi halušky, chutný bezlepkový dezert
Veľmi dobre známy a zrejme ešte viac obľúbený dezert pôvodne maďarských cukrární, to sú lahodné šomloi halušky. Mäkulinké piškótové cesto troch chutí, doplnené decentnou rumovou arómou, v kombinácii s nádychom vanilky, so šľahačkou a s čokoládou zaručene poteší vaše chuťové poháriky. Lenže dopriať si bezlepkové šomloi halušky kdekoľvek v cukrárni, to je veľmi ťažká misia, ktorej predchádza niekoľkohodinové hľadanie či dokonca cestovanie, preto vám ponúkame tip, ako si túto sladkú pochúťku pripraviť doma.
Budete potrebovať:
Svetlá piškóta:
- 4 vajcia
- 150 g práškového cukru
- 150 g bezgluténovej zmesi na jemné pečivo Vitacelia
- 40 g roztopeného masla
Kakaová piškóta:
- 4 vajcia
- 150 g práškového cukru
- 120 g bezgluténovej zmesi na jemné pečivo Vitacelia
- 30 g kakaa
- 40 g roztopeného masla
Orechová piškóta:
- 4 vajcia
- 150 g práškového cukru
- 40 g mletých vlašských orechov
- 80 g bezgluténovej zmesi na jemné pečivo Vitacelia
Pudingová poleva:
- 1 l mlieka
- 200 g kryštálového cukru
- 20 g vanilínového cukru
- 60 g bezgluténovej zmesi na jemné pečivo Vitacelia
- 60 g Zlatého klasu
- 2 vajcia
- 4 žĺtky
- 60 ml tuzemáku (rumu)
- 100 g masla
Na preliatie:
- 300 ml pomarančovej šťavy
- 100 ml vody
- 100 ml tuzemáku (rumu)
Na ozdobenie:
- 80 g opražených nasekaných vlašských orechov
Na čokoládovú polevu:
- 150 g čokolády na varenie
- 100 ml smotany na šľahanie
- 50 g masla
Postup:
- Na svetlú piškótu vyšľahajte vajcia s práškovým cukrom do hustej peny. Opatrne – po častiach – primiešajte roztopené maslo a následne po častiach aj preosiatu múku. Cesto vylejte do tortovej formy na pečenie a dajte piecť do rúry vyhriatej na 180 °C na cca 20 minút. Upečenú piškótu nechajte vychladnúť vo forme.
- Na tmavú piškótu opäť vyšľahajte vajcia s práškovým cukrom do peny, vmiešajte maslo, kakao a po častiach pridajte preosiatu múku. Nalejte do formy, ktorú ste vystlali papierom na pečenie, a pečte v rúre predhriatej na 180 °C cca 20 minút. Upečenú piškótu nechajte vychladnúť vo forme.
- Rovnako ako prvé dve pripravte aj tretiu – orechovú – piškótu, no s tým rozdielom, že teraz pridajte mleté orechy.
- Puding uvarte v hrnci so zovretým mliekom, s polovicou kryštálového cukru a celým vanilínovým cukrom. Do väčšej misky dajte zvyšok cukru, múku, Zlatý klas, vajcia a žĺtky a dobre vymiešajte metličkou. Do vaječnej zmesi nalejte trocha horúceho mlieka z hrnca, premiešajte a následne vaječnú zmes vlejte do hrnca s mliekom. Za stáleho miešania nechajte hustnúť, až kým vznikne puding. Hotový puding dajte do misky a zmiešajte s rumom a maslom. Vrch misky zakryte fóliou a nechajte chladnúť pri izbovej teplote.
- Na preliatie zmiešajte v hrnci pomarančovú šťavu s rumom a vodou a zohrejte. Potom pridávajte cukor, nastrúhanú pomarančovú kôru a hrozienka, ktoré nechajte napučať. Po zovretí a roztopení cukru stiahnite z ohňa a nechajte vychladnúť.
- Vychladnuté piškóty vyberte z formy a odstráňte z nich papier na pečenie. Naspodok formy položte svetlú piškótu, polejte ju tretinou rumovo-pomarančovej zmesi a posypte hrozienkami. Natrite tretinou pudingu a položte naň orechovú piškótu. Opäť polejte tretinou zmesi a potrite tretinou pudingu. Prikryte poslednou, tmavou piškótou, polejte rumovo-pomarančovou zmesou a natrite zvyšným pudingom, ktorý pekne uhlaďte. Dajte stuhnúť do chladničky aspoň na 4 hodiny, ideálne však na noc.
- Hotové šomloi halušky nakrájajte do dezertných misiek a pred podávaním polejte čokoládovou polevou, ktorú pripravíte roztopením všetkých surovín vo vodnom kúpeli (nad parou). Dozdobte šľahačkou a môžete posypať aj opraženými orechmi.
Prajeme dobrú chuť!