Lepok v liekoch, vitamínoch a potravinových doplnkoch
Pridané: 08.12.2021 13:30:00 Počet zobrazení: 784
08 December 2021
Problematika lepku v medicínskych doplnkoch, liekoch a vitamínoch. Z článku sa dozviete, z akých komponentov sa skladajú lieky a aké formy liekov poznáme. Taktiež sa dozviete viac o zložení liekov, kde nájsť podrobné informácie o lieku a či je daný liek vhodný pre celiatikov a ľudí s neznášanlivosťou lepku.
Lepok v liekoch, vitamínoch a potravinových doplnkoch
V tomto článku sa budeme venovať problematike lepku v liekoch. Pomôže nám to lepšie sa zorientovať v tejto problematike, aby sme si boli istý, že užívanie liekov nám neublíži. Zákon definuje liečivé látky a lieky, pre ktoré potom používa súhrnný pojem liečiva. V užšom slova zmysle sa liekom rozumie látka alebo kombinácia látok, ktorú možno použiť na účely liečby či prevencie ochorení. Liečivé prípravky môžeme vyrobiť priemyselne alebo individuálne (v lekárni). Za liečivá sa nepovažujú potraviny či potravinové doplnky. Na prípravu liekov sú potrebné určité východiskové suroviny. Sú to jednak liečivé látky, ktoré sú nositeľmi vlastného liečebného účinku a látky pomocné. Pomocné látky zvyčajne tvoria väčšiu časť prípravku. Sú to aktívne látky, absorbenty, ochranné látky, spojivá, farbivá, mazadlá a povrchové látky. Následným technologickým procesom je utvorený výsledný produkt a to liek v určitej liekovej forme. Rozlišujeme rôzne liekové formy - tekuté (kvapky, sirupy, kloktadlá, injekčne podávané lieky), polotuhé (gély, pasty, mastičky, peny, zásypy, spreje) a tuhé (tablety, šumivé tablety, kapsule, filmom obalené tablety, čapíky). Ak je liek podaný správnym spôsobom, ako je zamýšľané, stáva sa v tomto okamihu liekom. Teda lieky sú liečivé látky či prípravky upravené do definitívnej podoby, v akej sa používajú a podávajú pacientovi. Pokiaľ sa jedná o liečivá, tak výrobcovia sú povinní udávať 100 % zloženie lieku. Tieto informácie nájdeme jednak v príbalovom letáku, tak aj na stránkach štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a ďalej aj na ďalších webových portáloch (www.olecich.cz, www.medlinks.cz, www.sukl.cz). Tu sa práve môžeme dozvedieť, že lepok môže byť súčasťou lieku, ktorý užívame. Lepok sa v liekoch vyskytuje ako pomocná látka v podobe škrobu. Máme rôzne typy škrobov – prostý (kukuričný, ryžový, zemiakový, pšeničný), predbobtnatý (zemiakový, kukuričný) či rozpustný (kukuričný). Na základe súčasne platného európskeho pokynu pšeničný škrob musí byť vždy uvedený v písomnej informácii pre používateľov. Povolený limit je 0,3 % z celkového obsahu lieku a v takom malom množstve je pre celiatikov prijateľný. Pozor by si však mali dať pacienti s alergiou na lepok, tu aj takto malé množstvo môže byť nebezpečné. Chcela by som v tomto článku ešte uviesť informáciu ohľadom určitých liekov (napr. sartanov), ktoré môžu spôsobiť atrofiu epitelu tenkého čreva a vznik malabsorpčných symptómov. Niekedy sa môže uvádzať, že tieto lieky spôsobujú celiakiu, ale nie je tomu tak. Teda pokiaľ si nie sme istý zložením lieku, ktorý užívame alebo pre ktorý ideme do lekárne, je možné si vždy zistiť úplné zloženie tohto lieku. V lekárni nám môžu aj poradiť, či tento liek je pre nás bezpečný.
Zdroje:
Lepok v liekoch - Info a články » Bezlepková diéta - bezlepkovadieta.sk
Liek – Wikipédia (wikipedia.org)
Tému Lepok v medicíne sme preberali aj na sašom živom vysielaní s pani doktorkou, ktoré si môžete spätne pozrieť na adrese (na vzhliadnutie videa je potrebné mať vytvorený účet na sociálnej sieti INSTAGRAM) : https://www.instagram.com/p/CXMYFVnjZrM/
Tento článok pre Vás pripravila MUDr. Bára Bahníková, gastroenterologička v libereckej nemocnici a v nemocnici v Turnově.