• nakupovanie z pohodlia domova
 • Hamburgerové leto
 • Predchádzajúca
 • Ďalší

Ako ochrániť dieťa s celiakiou pred kontaktom s lepkom pri kŕmení domáceho miláčika?

Pridané: 23.06.2023 13:21:46 Počet zobrazení: 450

23 Jún 2023

Máte dieťa s celiakiou a ste plne odhodlaní dodržiavať všetky pravidlá bezlepkovej diéty. Čo však s vaším zvieracím domácim miláčikom? Môžu krmivá, ktoré často obsahujú lepok, predstavovať problém pre zdravie dieťaťa? Na jednej strane chceme vychovávať deti k zodpovednosti a učíme ich, ako sa postarať o domáce zvieratko, na druhej strane ich chceme ochrániť. Ako teda na to?

Ako ochrániť dieťa s celiakiou pred kontaktom s lepkom pri kŕmení domáceho miláčika?

Či už je to pes, mačka, hlodavec, alebo iné zviera, ktoré žije s rodinou v dome či byte, obvykle sa nachádzajú v blízkosti detí, pre ktoré sú dôležitými spoločníkmi a priateľmi. Lenže keď má dieťa celiakiu, môže to jeho vzťah s domácim miláčikom výrazne ovplyvniť. Krmivo pre psy a mačky, najmä to suché, totiž často obsahuje lepok a u dieťaťa s celiakiou môže spôsobiť neželanú reakciu. Ak teda dodržiavate bezlepkovú diétu a chcete vo svojom dome odstrániť každú stopu lepku, musíte sa okrem vlastného jedla pozrieť aj do misky svojich domácich miláčikov.

Ktorých zvierat sa lepok v strave týka a ktorých, naopak, nie?

Psy ani mačky nie sú od prírody stavané na konzumáciu obilnín. Tie sú dokonca neraz považované za príčinu rôznych alergických reakcií, no niektoré majú v krmive svoj význam. Ide napríklad o proso či ovos, ktoré však lepok neobsahujú a sú teda vhodné aj do hypoalergénnych krmív.

Čo sa týka obilnín, dnes je trendom používať ich v krmive pre psy a mačky čo najmenej. Vyšší podiel obilnín ako mäsa obsahujú menej kvalitné supermarketové rady granúl. Pšeničný lepok sa spolu s bielkovinami z kukurice používa v krmivách pre domáce zvieratá, aby boli nutrične kompletné. Práve pšenica a kukurica sú oveľa lacnejšie ako bielkoviny živočíšneho pôvodu z hovädzieho mäsa, hydiny alebo rýb. V kvalitnejších krmivách zas prevažuje vyšší podiel mäsa, no to, či sú 100 % bezlepkové, si musíte overiť na obale granúl v časti zloženie alebo hľadajte označenie grain free, čo znamená, že krmivo neobsahuje obilniny.

dieta-s-celiakiou

V súvislosti s hlodavcami majú ľudia často mylnú predstavu, že súčasťou ich stravy musia byť obilniny. Nemusia, resp. mali by byť podávané príležitostne ako maškrta. Prirodzenou potravou hlodavcov sú trávy, byliny a čerstvá strava. Zvieratko potešíte čerstvou zeleninou či ovocím, ale aj bezobilninovými krmivami, ktoré väčšinou obsahujú zmesi rôznych bylín, sušeného ovocia a zeleniny. Prirodzene, v obchode dostanete kúpiť aj krmivá obsahujúce lepok. Rovnako ako pri ostatných domácich miláčikoch sledujte zloženie daného krmiva. Ak ste majiteľmi andulky, aj pre ňu nájdete kŕmne zmesi bez lepku, ale i také, ktoré ho obsahujú. Strava plazov je bezlepková, napríklad jašterice či leguány prijímajú mäso vo forme červov či cvrčkov, hady zase v podobe drobných hlodavcov, potešia ich aj niektoré druhy ovocia a zeleniny.

Vedeli ste, že?

Napriek tomu, že lepok je pre väčšinu zvierat ľahko stráviteľný, výnimočne môže potrápiť aj vášho domáceho miláčika. Našťastie celiakia sa v prípade zvierat vyskytuje len zriedkavo, keďže na toto ochorenie nemajú genetické predispozície ako ľudia. Na celiakiu pri zvieratách nie sú vyvinuté ani špeciálne testy. Preto ak si myslíte, že váš domáci miláčik trpí podobnými príznakmi ako pri celiakii (napríklad opakované tráviace problémy alebo kožné prejavy), obráťte sa na veterinárneho lekára. V súčasnosti sú pre tieto zvieratká k dispozícii aj špeciálne krmivá bez lepku.

Na čo dávať pozor pri manipulácii s krmivom?

Samotná manipulácia s krmivom pre psy alebo mačky (alebo s iným krmivom pre domáce zvieratá), ktoré obsahuje lepok, nepredstavuje pre dospelých alebo deti s celiakiou žiadne riziko. Na to, aby došlo k imunitnej reakcii, nestačí lepok absorbovať cez kožu, musí sa prehltnúť.

Niektoré malé domáce zvieratá, napríklad králiky alebo morčatá, môžu byť kŕmené senom alebo granulami na báze obilia, ktoré obsahujú zrno lepku. Existuje možnosť, že sa prach z týchto krmív dostane do nosových priechodov alebo úst, ale je veľmi nepravdepodobné, že by dieťa týmto spôsobom prijalo značné množstvo lepku.

Pri manipulácii s krmivom pre domáce zvieratá, ktoré obsahuje lepok, dodržiavajte tieto jednoduché zásady:

 1. Krmivo pre zvieratá skladujte oddelene od jedla pre ľudí.
 2. Nepripravujte ani nepodávajte krmivo v blízkosti bezlepkového jedla pre vás alebo vaše dieťa.
 3. Nesypte suché krmivo priamo z vrecka do misky – omrvinky z neho sa môžu šíriť vzduchom, dieťa ich môže vdýchnuť, prípadne mu môžu pristáť na rukách a z nich sa dostať do úst.
 4. Na naberanie krmiva používajte naberačku alebo rukavice a učte tak aj svoje dieťa.
 5. Po kŕmení domácich zvierat si vždy umyte ruky – nielen ako všeobecný hygienický návyk, ale aj preto, aby ste z nich úplne odstránili všetky zvyšky krmiva. Nezabúdajte na nechty.
 6. Nedovoľte svojim domácim miláčikom voľne sa pohybovať po kuchynskej linke, stoloch či vašej posteli.
 7. Ak máte doma zvedavé batoľa s celiakiou, uskladnite krmivo mimo jeho dosahu a dávajte pozor, aby neochutnalo krmivo napríklad z misky alebo aby nepobozkalo šteňa na papuľku.
 8. V prípade, že je vaše dieťa ešte veľmi malé a vy nechcete, aby prichádzalo do kontaktu s krmivom obsahujúcim lepok, poverte ho napríklad dopĺňaním čerstvej vody.

dieta-s-celiakiou

Hoci pri krmive s lepkom existujú určité riziká, ak dodržíte spomínané zásady, nemusíte sa ničoho obávať. Mnoho ľudí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov stravujú bez lepku, bez problémov kŕmi svojich domácich miláčikov klasickým krmivom, ak ani zvieratku nerobí žiaden problém. Ak je to aj váš prípad, stravu domáceho miláčika meniť nemusíte. Väčšina domácich zvierat však lepok v strave k životu nepotrebuje, je preto na vás, akým smerom sa vydáte. Držíme vám palce.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie