Môjmu dieťaťu diagnostikovali celiakiu. Čo čaká našu rodinu?
Pridané: 06.12.2022 09:50:21 Počet zobrazení: 598
06 December 2022
Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v každom veku. Ak sa dlhodobo nediagnostikuje a nelieči, môže spôsobiť komplikácie, ako sú problémy s rastom, oneskorená puberta, defekty zubnej skloviny, anémia z nedostatku železa, chronická únava a časom aj osteoporóza. Dobrou správou je, že týmto potenciálnym komplikáciám sa dá predísť včasnou diagnostikou a liečbou. Tou je v prípade celiakie prísna bezlepková diéta na celý život.
Prejavy celiakie u malých detí
Bežnými príznakmi detskej celiakie sú hnačka, znížená chuť do jedla, bolesti žalúdka a nadúvanie, slabý rast a úbytok na váhe. Mnohým deťom ju diagnostikujú už vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov, teda v čase, keď sa väčšina detí zoznamuje s potravinami, v ktorých sa nachádza lepok. U niektorých detí sa problémy začínajú pomaly a príznaky môžu byť raz horšie, inokedy lepšie. Z tohto dôvodu sa u niektorých ľudí celiakia diagnostikuje až vo vyššom veku. Ochorenie je chronického charakteru, čo znamená, že hoci príznaky môžu prichádzať a odchádzať, ľudia, ktorí majú celiakiu, ju budú mať vždy.
Niekedy sa deti s celiakiou cítia unavené alebo podráždené, takisto sa vyskytujú kožné vyrážky či vredy v ústach. Tieto symptómy spoločne s tráviacimi ťažkosťami sú ľahko zameniteľné za podobné zdravotné problémy spôsobené zápalovým ochorením čriev (IBD) alebo intoleranciou laktózy. V niektorých prípadoch zasa dieťa nemá žiadne príznaky a problémy sa vynoria len v stresovej situácii, napríklad po úraze.
Celiakia u detí a strava
Čím skôr zistíte, že vaše dieťa má celiakiu, tým lepšie. Podieľajú sa na nej aj gény – ak bolo ochorenie diagnostikované u blízkeho príbuzného, pravdepodobnosť, že ju máte aj vy alebo vaše dieťa, je približne 1 : 10.
Ak už dieťaťu bola celiakia diagnostikovaná, znamená to zmenu nielen pre samotné dieťa, ale rovnako aj pre celú rodinu. V záujme zlepšenia zdravotného stavu bude totiž potrebné urobiť viacero úprav a prispôsobiť sa novému životnému štýlu v prospech dieťaťa. Žiaľ, lepok obsahujú mnohé bežné potraviny, ktoré deti obľubujú. Vy a vaše dieťa si preto budete musieť bezlepkové jedlo plánovať a zabezpečovať vopred. To nie je vždy jednoduché, avšak najväčšou odmenou bude návrat k dobrému zdraviu a vyhliadka na plnohodnotný a šťastný život.
Možno si v prvom momente pomyslíte, že takáto veľká zmena bude pre celú rodinu náročná jednak po psychickej stránke (zmieriť sa s faktami), jednak po časovej. Áno, je určite prácnejšie, ak musíte pripravovať viacero pokrmov, lebo máte v rodine celiatikov aj neceliatikov. Nezúfajte však a spravte si z prípravy jedla tradíciu či rituál – zapojte do nej všetkých členov. Bude to zábava, strávite čas spoločnou aktivitou, pri ktorej sa každý niečo nové naučí, zažijete veľa smiechu a zábavy a navyše deťom bude takto pripravená desiata, raňajky či večera chutiť omnoho viac.
3 spôsoby, ako dieťaťu vysvetliť, že má celiakiu
Hoci diagnóza celiakia znamená pre dieťa veľkú zmenu, ak mu túto problematiku vysvetlíte v pozitívnom duchu, prijme ju ľahšie. Užitočným krokom môže byť aj vyhľadanie podpory iných rodín, v ktorých sa vyskytuje toto ochorenie. Ak problematiku nezanedbáme a pomôžeme ju dieťaťu pochopiť, nová strava nemusí byť až takou prekážkou.
- Vysvetlite, čo je citlivosť na lepok. Začnite od úplných základov, pričom použite jednoduché pojmy. Uistite sa, že vaše dieťa rozumie, čo je lepok, keďže ani mnoho dospelých ľudí to nevie. Vysvetlite mu, že lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v pšenici, raži, jačmeni. Pomôže, ak to názorne predvediete počas prípravy jedla. Napríklad ak pripravujete toasty, zastavte sa a povedzte niečo ako: „Pozri, pečivo obsahuje lepok, preto používame bezlepkové pečivo." Dieťaťu vysvetlite, že ak má niekto celiakiu, je citlivý na lepok, a keď zje potravinu s obsahom lepku, je mu z toho zle. Toto je veľmi základné vysvetlenie ochorenia, ktoré by malo byť dieťa schopné pochopiť.
- Hovorte o výhodách bezlepkovej diéty. Ak vaše dieťa potrebuje bezlepkovú diétu, uistite sa, že chápe jej výhody. Vďaka tomu bude bezlepkové potraviny vnímať skôr ako pozitívum než ako záťaž. Vysvetlite, že pri celiakii môžu potraviny spôsobovať bolesti žalúdka, hlavy, kĺbov, ale aj ťažkosti so sústredením sa. Pri komunikácii o bezlepkovej strave používajte len pozitívne výrazy, napríklad: „Predtým si bol často chorý a toto ti pomôže. Je to správne a užitočné a ty sa vďaka tomu budeš cítiť lepšie."
- Vysvetlite, že bezlepkové potraviny sú skutočné potraviny. Vaše dieťa môže nadobudnúť pocit, že mu chýba „skutočné jedlo", pretože vidí ostatné deti slobodne konzumovať, čo im chutí. Pomôžte dieťaťu pochopiť, že bezlepkové potraviny sú rovnako dobré ako akékoľvek iné potraviny. Povedzte napríklad: „Chlieb, ktorý ješ, je rovnaký ako ostatné chleby, len je jednoducho bezlepkový. Väčšina ľudí by rozdiel ani necítila." Ďalším skvelým spôsobom, ako pomôcť dieťaťu prijať ochorenie, je občas pripraviť bezlepkovú večeru pre celú rodinu. Ak dieťa uvidí, že aj jeho súrodenci si pochutnávajú napríklad na bezlepkovej pizzi, nebude mať pocit, že o niečo prichádza.
Zdravie je najdôležitejšie
Život s celiakiou môže byť náročný. V žiadnom prípade ju netreba brať na ľahkú váhu, pretože príliš veľké poškodenie tenkého čreva sa dá len ťažko napraviť. Treba však mať na pamäti, že okrem niekoľkých zmien v stravovaní sa deti s celiakiou môžu tešiť z normálneho zdravého života. Je dôležité, aby ste u nich podporovali pozitívny pohľad na vec. Celiakia totiž môže určovať, čo jedia, ale nemusí určovať, ako žijú!