• Vitaj jar!
  • nakupovanie z pohodlia domova
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Aké sú hlavné príznaky celiakie a jej následná diagnostika?

Pridané: 21.11.2022 18:27:22 Počet zobrazení: 410

21 November 2022

Celiakia je autoimunitné ochorenie postihujúce najmä tenké črevo. Ak vás trápi nadúvanie, hnačka, únava, treba spozornieť, ide totiž o najčastejšie príznaky celiakie, o ktorých ste už zrejme počuli. Nie sú však tým jediným, na čo si treba dávať pozor. Aké môžu byť ďalšie príznaky tohto ochorenia a ako prebieha diagnostika?

Aké sú hlavné príznaky celiakie a jej následná diagnostika?

O celiakii hovoríme vtedy, keď telo netoleruje lepok – obilnú bielkovinu, ktorá sa nachádza v klasických potravinách, ako sú chlieb, sušienky či špagety. Tie sú zväčša vyrobené zo pšenice, z jačmeňa, raže, ale i z ovsa. Hoci väčšina ľudí nemá s trávením tejto bielkoviny žiadne problémy, v súčasnosti sa výskyt celiakie odhaduje na 0,5 až 1 % svetovej populácie, pričom niektoré zdroje uvádzajú až 2 %. Ak patríte medzi nich, je potrebné vyhnúť sa potravinám, ktoré lepok obsahujú. Dobrou správou je, že existuje liečba – bezlepková diéta, ktorá už dnes nie je žiadne tabu, pričom dostupnosť bezlepkových výrobkov je aj na Slovensku veľmi dobrá.

V minulosti celiakia trápila častejšie dojčatá

Klinické prejavy ochorenia celiakie sa v poslednom desaťročí veľmi zmenili. „V minulosti už po prvom kontakte predisponovaného jedinca s lepkom dochádzalo k zdravotným komplikáciám ohrozujúcim život, k tzv. celiakálnej kríze. Bola to veková skupina dojčiat, ktoré začali byť prikrmované nemliečnymi prídavkami, konkrétne lepkom. Prejavy ako vracanie, početné vodnaté stolice či ťažká dehydratácia vyžadovali často až hospitalizáciu," vysvetľuje MUDr. Jarmila Kabátová, PhD., z odbornej detskej ambulancie v Piešťanoch. Dnes sa s celiakiou a jej príznakmi stretávame skôr v neskoršom veku – podľa odborníčky sa priemerný vek diagnózy ochorenia postupne posúva k predškolskému, respektíve začiatku školského veku, čo je 6 až 7 rokov. „Dôvodom je podľa dostupnej literatúry postupné zavádzanie lepku do stravy detí, ktoré sú stále dojčené, čím sa znižuje riziko celiakie v ranom detskom veku a pravdepodobne aj v ďalšom živote," dodáva MUDr. Kabátová.

hlavne-priznaky-celiakie-a-jej-diagnostika

Zároveň sa počet diagnostikovaných celiatikov zvyšuje aj medzi dospelými, pričom priemerný vek v čase stanovenia diagnózy je 45 rokov. U dospelých sa však stretávame skôr s prejavmi celiakie mimo tráviaceho traktu, ako sú chronická únava, kožné problémy či kostné poruchy. Dokonca môže ísť o jediný prejav, napríklad o nemožnosť otehotnieť. Ako teda spoznať, že lepok nie je váš priateľ?

Klinické príznaky celiakie

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže prejavovať mnohými príznakmi. Vyvoláva ich požitie lepku, pričom následná imunitná reakcia spôsobí zápal a poškodenie tenkého čreva. Ak si myslíte, že celiakia sa vždy prejaví rovnako, nie je to tak – v skutočnosti sa môže u jednotlivých ľudí veľmi líšiť. Tento fakt spôsobuje, že včasná a správna diagnostika ochorenia nie je jednoduchá a môže trvať aj niekoľko rokov, a to napriek tomu, že na toto ochorenie sa myslí viac, ako to bolo kedysi.

Symptómy celiakie môžeme rozdeliť na gastrointestinálne, teda týkajúce sa tráviaceho traktu, a extraintestinálne, čiže mimo tráviaceho traktu. V niektorých prípadoch môže byť celiakia úplne asymptomatická, respektíve skrytá. Ide o pomerne rizikový stav, pretože lepok spôsobuje problémy v tenkom čreve aj napriek chýbajúcim príznakom.

Gastrointestinálne symptómy

„Ide o klasickú formu celiakie, pre ktorú je typická hnačkovitá stolica so steatoreou (mastná stolica, pozn. red.)," približuje MUDr. Kabátová. „Stolica je bledá, až sivá, pláva na vode. Hnačky bývajú často epizodické, striedajú sa s obdobiami bez ťažkostí, dokonca môže byť prítomná zápcha. Časté sú prejavy bolesti brucha, meteorizmus, nechutenstvo – anorexia, zápaly ústnej dutiny, časté afty." Hnačky môžu spôsobiť úbytok na váhe, poruchy rastu aj zlé vstrebávanie a celiatik tak môže prichádzať o potrebné živiny, bielkoviny, minerály, stopové prvky či vitamíny.

hlavne-priznaky-celiakie-a-jej-diagnostika

Symptómy mimo tráviaceho traktu

„Medzi extraintestinálne symptómy celiakie patria kostné a svalové (osteoporóza, osteopénia, artritída, poruchy skloviny trvalého chrupu, myopatia a pod.), kožné a slizničné prejavy (zápalové kožné ochorenie dermatitis herpetiformis Duhring, alopécia, recidivujúce aftózne stomatitídy, vitiligo, vaskulitídy a pod.), prejavy v oblasti reprodukcie (oneskorená puberta, vynechávanie menštruácie alebo aj infertilita) a v neposlednom rade neurologické a psychické poruchy (epilepsia nereagujúca na terapiu, depresie, periférna neuropatia, mozočková ataxia, migréna, demencia, nesústredenosť a pod.)," vymenúva lekárka. Okrem toho sa celiakia môže prejaviť v podobe deficitu železa či vitamínu B12 a takisto môže byť príčinou chronického únavového syndrómu.

Ako sa celiakia diagnostikuje?

„Rozpoznanie celiakie by dnes nemal byť problém ani u lekára, ani u pacienta. Samozrejme, treba na toto ochorenie myslieť, avšak v dobe internetu často pacienti prídu s podozrením na uvedené ochorenie, respektíve ak niekto má v rodine celiakiu. Definitívnu diagnózu môže stanoviť a potvrdiť sérologické vyšetrenie, ale predovšetkým histologické vyšetrenie tenkého čreva z biopsie," sprostredkúva svoje poznatky z praxe MUDr. Július Baláž, primár interného oddelenia nemocnice AGEL Zvolen. Hlavnou liečbou je podľa jeho slov bezlepková diéta. Krátko po diagnostike je potrebné pacienta nutrične stabilizovať. Vo väčšine prípadov sa stav upraví sám už len nastavením sa na bezlepkovú diétu. „Pri rezistentných formách na bezlepkovú diétu, tzv. refraktérna celiakia, je nutné podávať aj kortikoidy. Ak ani potom nedochádza k zlepšeniu, jednou z možností je opätovné prehodnotenie diagnózy," uzatvára odborník.

Celiakia je závažné ochorenie, ktoré sa však dá dostať pod kontrolu a je možné s ním normálne fungovať, ak človek dodržiava špeciálnu bezlepkovú diétu. Je veľmi dôležité počúvať svoje telo, nezanedbať prejavené symptómy a pri prvom podozrení navštíviť lekára.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Sviatok 1 8 maj