• Vitaj jar!
  • nakupovanie z pohodlia domova
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Celiakia a jej súvis s kožnými ochoreniami

Pridané: 08.04.2024 11:09:38 Počet zobrazení: 430

08 Apríl 2024

Celiakia je autoimunitné ochorenie spôsobené neznášanlivosťou lepku – proteínu, ktorý sa nachádza v pšenici, žite a raži. Najviac postihnutým orgánom pri celiakii je tenké črevo. Okrem tráviacich problémov sa však celiakia môže prejaviť aj v podobe kožných symptómov, čo negatívne vplýva na kvalitu života pacienta. Aké sú najčastejšie kožné ochorenia a ich prejavy? Sú súčasťou života každého celiatika?

Celiakia a jej súvis s kožnými ochoreniami

Aký je súvis medzi celiakiou a kožnými ochoreniami?

Diagnóza celiakia automaticky neznamená výskyt kožných prejavov a naopak. Je dôležité uvedomiť si, že každý prípad celiakie je individuálny a môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi.

Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že medzi celiakiou a kožnými ochoreniami je dôležitý vzťah. Hoci presné mechanizmy zatiaľ úplne nechápeme, existuje niekoľko teórií, ktoré toto prepojenie vysvetľujú.

Imunitná reakcia: Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém tela napáda vlastné bunky a tkanivá. Tá istá imunitná odpoveď, ktorá spôsobuje problémy v tenkom čreve, sa môže prejaviť aj na koži, čo vedie ku kožným problémom.

Znížená absorpcia živín: Ľudia s celiakiou často trpia nedostatočnou absorpciou dôležitých živín, ako sú vitamíny a minerály. Môže to ovplyvniť zdravie kože a spôsobiť rôzne kožné problémy.

Zápalové procesy: Celiakia spôsobuje v tele zápalové procesy, ktoré môžu ovplyvniť aj kožu a vyvolať rôzne kožné reakcie.

suvis-celiakie-a-koznych-ochoreni

Ktoré kožné ochorenia sú pri celiakii najčastejšie?

Dermatitis herpetiformis alebo Duhringova dermatitída

Ide o typický kožný prejav celiakie. Ak je teda u pacienta diagnostikovaná Duhringova dermatitída, automaticky sa spája s celiakiou. Toto kožné ochorenie je charakterizované tvorbou svrbivej vyrážky, ktorá sa prejavuje vo forme malých pľuzgierikov. Tie sa obvykle nachádzajú na lakťoch, kolenách, zadku, chrbte a hlave, ale vyskytnúť sa môžu aj na iných častiach tela.

Liečba Duhringovej dermatitídy spočíva hlavne v dôslednom dodržiavaní bezlepkovej diéty, ktorá v mnohých prípadoch vedie k významnému zlepšeniu alebo úplnému vymiznutiu kožných lézií. Okrem toho môžu byť pacientom predpísané farmakologické liečebné prípravky, ako napríklad dapsón, silný protizápalový prostriedok na zmiernenie príznakov a prevenciu relapsov ochorenia.

Psoriáza

Hoci celiakia aj psoriáza sú autoimunitné ochorenia, nie sú priamo prepojené. Znamená to, že niektorí ľudia môžu mať psoriázu bez prítomnosti celiakie a opačne. Faktom však je, že niektorí pacienti môžu trpieť viacerými autoimunitnými ochoreniami súčasne. Aj v tomto prípade platí, že psoriáza sa u celiatikov objavuje vo zvýšenej miere v porovnaní so zdravou populáciou.

celiakia-a-kozne-ochorenia

V prípade psoriázy ide o chronickú autoimunitnú kožnú chorobu, pre ktorú je typická tvorba červených a šupinatých ložísk. Presné mechanizmy prepojenia celiakie a psoriázy sú viacvrstvové. Predpokladá sa, že svoju úlohu zohrávajú spoločné genetické predispozície, poruchy imunitného systému a zápalové mechanizmy. Dôsledná bezlepková diéta, ktorá je základným pilierom liečby celiakie, môže viesť k zlepšeniu symptómov psoriázy.

Suchosť a začervenanie kože

Niektorí ľudia s celiakiou sa môžu sťažovať na suchú a začervenanú pokožku, najmä ak nedodržujú prísnu bezlepkovú diétu. Toto začervenanie môže byť spôsobené zápalom, ktorý je imunitnou reakciou na lepok.

Celiakia je komplexné ochorenie, ktoré môže ovplyvňovať nielen tráviaci systém, ale aj zdravie kože. Správna identifikácia a prístup ku kožným problémom pomôžu zlepšiť celkovú kvalitu života ľudí trpiacich celiakiou. Zlatým štandardom v liečbe tohto ochorenia naďalej zostáva čo najdôslednejšie dodržiavanie bezlepkovej diéty.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie